1ST ASSISTANT DIRECTOR CREDITS

NARRATIVE FEATURE

HUMAN CAPITAL (NYC)  ⎜  Prod. Celine Rattray, Nic Marshall, Ged Dickersin ⎜ Maven Pictures⎜  Dir. Marc Meyers⎜ Liev Schreiber, Marisa Tomei, Peter Sarsgaard, Maya Hawk, Paul Sparks

SKIN (NY)  ⎜  Prod. Celine Rattray, Nic Marshall, Ged Dickersin ⎜ A24 / Maven Pictures / Toronto IFF⎜  Dir. Guy Nattiv⎜ Jamie Bell, Danielle MacDonald, Bill Camp, Vera Farmiga

THE WOLF HOUR (NYC)  ⎜  Prod. Brian Kavanaugh-Jones,Bailey Conway Angelwicz, Ged Dickersin ⎜ Automatik / Sundance FF⎜  Dir. Banks Griffin⎜ Naomi Watts, Kelvin Harrison Jr., Emory Cohen

FIVE NIGHTS IN MAINE (NYC & ME)  ⎜  Prod. Carly Hugo, Matt Parker ⎜ Loveless / FilmRise / Toronto IFF⎜  Dir. Maris Curran⎜ David Oyelowo, Diane Wiest, Rosie Perez

MARFA GIRL 2 (Marfa, TX)  ⎜  Prod. Adam Sherman   ⎜  Dir. Larry Clark   ⎜  Drake Burnette, Jonathan Velasquez, Mercedes Maxwell

BACKGAMMON (ME)  ⎜  Prod. Chris B. Moore ⎜  3:1 Cinema / Monument Releasing / Sarasota FF ⎜ Dir. Francisco Orvananos ⎜ Brittany Allen, Noah Silver

SEE GIRL RUN (NYC & ME)  ⎜  Prod. Derrick Tseng / EP. David Gordon Green, Lisa Muskat⎜  Visit Films / Phase 4 Films / SXSW⎜  Dir. Nate Meyer⎜  Adam Scott, Robin Tunney, Jeremy Strong, William Sadler

NARRATIVE SHORT

ADIDAS - HOURGLASS FUTURE (NYC)  ⎜  Prod. Max Walker ⎜  Colossale / Paradoxal ⎜  Dir. Benny Nicks

MANSON IN MANHATTAN (NYC)  ⎜  Prod. Mimi Packer, Lucy King ⎜  Anchor Light ⎜  Dir. Danilo Parra

THE GUY YOU CALL (NYC)  ⎜  Prod. Orlee Rose-Strauss, Carly Hugo, Matt Parker / EP. Ariel Schulman, Henry Joost ⎜  Supermarché / Loveless⎜  Dir. Josh Koenigsberg⎜  Sophia Black D'elia, Mic Daily

BUNDLES (NYC)  ⎜  Prod. Lizzie Shapiro, Taylor Shung / EP. Saul Germaine, Nina Soriano⎜  Anonymous Content / Meadow Street Films⎜  Dir. Grant Singer

RANGEEN (Jaipur, India)  ⎜  Prod. Emily Bonner / EP. Lauren Cohan⎜  Free People clothing co.⎜  Dir. Guy Aroch, Carlos Veron⎜  Freida Pinto, Tom Bull

THE CABIN (ME)  ⎜  Prod. Emily Bonner / EP. Lauren Cohan⎜  Free People clothing co.⎜  Dir. Guy Aroch, Carlos Veron

SPARK! (NYC)  ⎜  Prod. Emily Bonner⎜  Free People clothing co.⎜  Dir. Lauren Cohan, Carlos Veron

UNSCRIPTED TELEVISION

QUEER EYE (ATL)  ⎜  EP. Jen Lane / Co-EP. Rachelle Mendez⎜  NETFLIX / ITV⎜   Dir. Jen Lane

SCRIPTED RE-CREATION TELEVISION

THE DONNER PARTY (L.A., NV, CO)  ⎜  Prod. Mayen Ma, Ben Kahn / EP. Raymond Bridges⎜  ThinkFactory Media / The Weather Channel⎜  Dir. Douglas Glover

THE WORLD ACCORDING TO URSCHEL (L.A.)  ⎜  Prod. Daniela Lockwood⎜  Karga Seven Pictures⎜  Dir. Clint Lealos

OMG EMT (L.A.)  ⎜  Prod. Fiona Walsh⎜  Fly On The Wall Entertainment / Discovery Networks⎜  Dir. Mike Stutz, John Downer

WE SHOULD HAVE ELOPED (L.A.)  ⎜  Prod. TeNeil Moore French⎜  Fly On The Wall Entertainment / Discovery Networks⎜  Dir. Mike Stutz, John Downer

COMMERCIAL

WALMART - AMERICA’S BEST TOY STORE (NYC)  ⎜  Prod. Chelsea Greenwood ⎜  Saatchi & Saatchi / Harbor Picture Company ⎜  Dir. Sara Shelton

VERA WANG - LOVE COLLECTION (NYC)  ⎜  Prod. Ziggy Le Vin / Christopher Lopez ⎜  Peterson Milla Hooks / New Light Films / Art + Commerce ⎜  Dir. Bon Duke

RIMOWA - UNSTILL (NYC)  ⎜  Prod. Emi Stewart / Emily McEvoy ⎜  Anomaly / BWGTBLD GmbH / All:Expanded ⎜  Dir. Dexter Navy

PRADA - LINEA ROSA (NYC)  ⎜  Prod. Nancy Hong / Leone Loannou ⎜  2x4 / Pony Projects ⎜  Dir. Arisu Kashiwagi

SAMSUNG - SAMSUNG PAY (NYC)  ⎜  Prod. Brendan McHugh ⎜  Edelman / Ghost Robot ⎜  Dir. Christina Wadsworth

ZALANDO - MANGO (NYC)  ⎜  Prod. Kelly McGee / David Duque-Estrada ⎜  PRODN / NAAKT HOUSE ⎜  Dir. Gordon Von Steiner

ORAL B - VARIOUS (NYC)  ⎜  Prod. Kelly Broad, Cordielle Street ⎜  Publicis / Harbor Picture Company ⎜  Dir. Nate Robinson

UVA x A/D/O (NYC)  ⎜  Prod. Sarah Pearson, Alex Chamberlain, Brendan McHugh  ⎜  Somesuch / Anchor Light ⎜  Dir. Luke Seomore & Joseph Bull

ADIDAS - CARBON 4D (NYC)  ⎜  Prod. Vlad Cojocaru, Gaetan Rousseau  ⎜  Johannes Leonardo / Colossale / Paradoxal  ⎜  Dir. Benny Nicks

#WARGAMES (NYC)  ⎜  Prod. Travis Walker-Hodkin  ⎜  EKO / THAT / Whooden  ⎜  Dir. Garen Barsegian

DIOR - POISON (NYC)  ⎜  Prod. Manon Laurent  ⎜  Paradoxal  ⎜  Dir. Pensacola

RENT THE RUNWAY (NYC)  ⎜  Prod. Ashley Scott ⎜  Wednesday / AND Production⎜  Dir. Pensacola

ALEXA CHUNG - DRESSAGE (NYC, NJ)  ⎜  Prod. Erin Kennedy⎜  Collider Studio⎜  Dir. Lorin Askill

PHILOSOPHY - VARIOUS (NYC)  ⎜  Prod. Cristiana Sadigianis, Nadia Sadigianis⎜  COTY / Sister Productions / Anchor Light⎜  Dir. Jessica Cassettari / Dir. Edward Bejaran

SAMSUNG (NYC)  ⎜  Prod. Claire MacDonald⎜  Edelman Digital / LAND-SEE / ALLDAYEVERYDAY Productions⎜  Photog. Curtis Buchanan

BACARDI (NYC)  ⎜  Prod. Sara Greco⎜  BBDO / LEGS⎜  Dir. Pensacola

JOHNSONVILLE SAUSAGE (NYC)  ⎜  Prod. Drew Houpt⎜  Droga5 / m ss ng p eces⎜  Dir. Ray Tintori

JIMMY CHOO (NYC)  ⎜  Prod. Claire MacDonald, Corey Deckler⎜  Ways And Means⎜  Dir. Eli Born, Kevin Phillips

MAGIC LEAP (NYC)  ⎜  Prod. Carly Hugo, Matt Parker⎜  Loveless⎜  Dir. Marc Smith

MUSIC VIDEO

BRANDI CARLILE: PARTY OF ONE (NYC)  ⎜  Prod. Tara Bassim / Kate Siegel⎜  Atlantic Records / Whooden Collective ⎜  Dir. Bérénice Eveno ⎜  Elizabeth Moss, Nicole Disson

CHARLOTTE GAINSBOURG: SYLVIA SAYS (NYC)  ⎜  Prod. Gaetan Rousseau, Macha Tsarenkov ⎜  Because Music / Paradoxal ⎜  Dir. Nathalie Canguilhem

MARIAN HILL: SUBTLE THING (NYC)  ⎜  Prod. Lucy King, Maria Altamirano ⎜  Republic Records / Paradoxal ⎜  Dir. Sam Cannon

WENCH: ELMO (NYC)  ⎜  Prod. Lizzie Shapiro, Taylor Shung / EP. Saul Germaine, Nina Soriano⎜  Anonymous Content / Meadow Street Films⎜  Dir. Grant Singer

WENCH: SICK (NYC)  ⎜  Prod. Lizzie Shapiro, Taylor Shung / EP. Saul Germaine, Nina Soriano⎜  Anonymous Content / Meadow Street Films⎜  Dir. Grant Singer

SCRIPTED ON-LINE

JUST SHUT UP (L.A.)  ⎜  Prod. Steve Murphy, Pete Meadows⎜  Lightning Twice⎜  Dir. Pete Levin⎜  Doug Hurley, Stevie Nelson, Shannon Lee Holmes

 

DPs:

Sofian El Fani  ⎜  Arnaud Poiter  ⎜  Pepe Avila del Pino  ⎜  Pete Konczal  ⎜  Carlos Veron  ⎜  Wyatt Garfield   ⎜  Todd Banhzal   ⎜  Albert Salas  ⎜  Dustin Lane ⎜  Simon Coull  ⎜  Eli Born   ⎜   Kevin Phillips   ⎜   Rob Leitzell   ⎜   Kevin Hayden  ⎜  David Newbert  ⎜  Maz Makhani⎜  Josh McKie ⎜  Minka FK